کاهش نرخ بهره در کانادا: احتمال قریب الوقوع با توجه به کندی رشد اقتصادی

کاهش نرخ بهره در کانادا در پی انتشار داده‌های اقتصادی ضعیف در سه ماهه اول سال جاری، به احتمال قریب الوقوع تبدیل شده است. رشد اقتصادی کانادا در سه ماهه اول سال 1.7 درصد بوده که کمتر از پیش‌بینی 2.2 درصدی تحلیلگران است. این موضوع به همراه شش فصل متوالی کاهش GDP سرانه، فرصتی را برای بانک مرکزی کانادا (BoC) ایجاد کرده تا نرخ بهره را کاهش دهد.

داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار کانادا نشان می‌دهد که رشد فصلی GDP از 1 درصد اولیه برای سه ماهه چهارم سال گذشته، به نرخ سالانه 0.1 درصد تعدیل شده است. با وجود اینکه وضعیت اقتصادی به طور ناگهانی وخیم نشده است، نشانه‌های نگران‌کننده‌ای وجود دارد. تولید ناخالص داخلی سرانه در سطح سال 2016 باقی مانده و نرخ بیکاری نسبت به سال گذشته 1 درصد افزایش یافته است. شاخص‌های تورم مورد نظر BoC نیز نشان‌دهنده افزایش ماهانه کمتر از هدف 2 درصدی تورم این بانک مرکزی است.

علاوه بر این، مصرف داخلی توسط مصرف‌کنندگان، کسب‌وکارها و دولت‌های کانادا در سه ماهه اول با 2.9 درصد افزایش همراه بوده است. هزینه‌های مصرف‌کننده که ناشی از افزایش مخارج در بخش خدمات است، به این رشد کمک کرده است. درآمد قابل تصرف خانوارها 7.4 درصد افزایش یافته و سرمایه‌گذاری کسب‌وکارها نیز 3.5 درصد رشد داشته است. با توجه به این شرایط، احتمال کاهش نرخ بهره توسط BoC در بیانیه 5 ژوئن قوی به نظر می‌رسد. کاهش 25 واحدی نرخ بهره یک شبه محتمل‌ترین سناریو است.

کاهش نرخ بهره می‌تواند به تحریک اقتصاد کانادا و حمایت از رشد آن کمک کند. این امر همچنین می‌تواند هزینه‌های استقراض را برای خانوارها و کسب‌وکارها کاهش دهد و به افزایش تقاضا و ایجاد شغل منجر شود. با این حال، لازم به ذکر است که کاهش نرخ بهره می‌تواند پیامدهای منفی نیز داشته باشد، مانند افزایش تورم و کاهش ارزش پول.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه