در سال 2022- 2023 تورم در کانادا رشد بسیار زیادی داشت و همین موضوع منجر به نگرانی افرادی شد که قصد مهاجرت به این کشور را داشتند. این نرخ تورم در سال 2024 نیز ادامه داشت، اما این موضوع تایید شد که مقدار تورم در سال جدید نسبت به سال 2023 کاهش خواهد یافت. با توجه به این موضوع در ادامه به ارزیابی نرخ تورم در کانادا خواهیم پرداخت. در ابتدا بهتر است تعریف مخنصری از تورم داشته باشیم.

تورم چیست؟

تورم به معنای افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک اقتصاد در طول زمان است. این افزایش قیمت‌ها به معنای کاهش قدرت خرید پول است، به طوری که با همان مقدار پول، می‌توان کالاها و خدمات کمتری خریداری کرد. نرخ تورم با استفاده از شاخص قیمت‌ها مانند شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اندازه‌گیری می‌شود. این شاخص، تغییرات قیمت سبد ثابتی از کالاها و خدمات مصرفی را در طول زمان نشان می‌دهد. به بیان ساده تر فرض کنید در سال گذشته، اجاره خانه شما 5 میلیون تومان بود. امسال، مالک قیمت را به 6 میلیون تومان افزایش داده است. این افزایش 20 درصدی قیمت، نشان‌دهنده تورم در بخش مسکن است. به عبارت دیگر، تورم به معنای افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در طول زمان است.

 

نرخ تورم کانادا در سال 2024

طی دو سال گذشته تورم در کانادا به گونه ای افزایش پیدا کرد که منجر به نگرانی تمام شهروندان کانادایی شد. این نرخ تورم طی 4 دهه گذشته بی سابقه بود و همین موضوع نگرانی و تشویش مردم کانادا را چند برابر نمود. خوشبختانه در سال 2024 میزان تورم در کشور کانادا نرخ کمتری داشته و همین موضوع می تواند مقدار تنش را کمی کاهش دهد.

به طور مثال بر اساس گزارش دولت کانادا قیمت مواد غذایی در سال 2024 نیز با رشد مواجه شده است. با این تفاوت که نرخ رشد قیمت کل مواد غذایی نسبت به سال گذشته بسیار کمتر می باشد. قیمت خواربار نسبت به 2023 حدود 4.7 درصد با رشد مواجه شده است. بهره وام های مسکن در سال جدید 29.7 درصد و همچنین اجاره بهای ملک 7.4 درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است.

 

دلایل تورم در کانادا

محرک های متعددی وجود دارند که می توانند روی نرخ تورم در کانادا تاثیر بگذارند. به طور کلی هنگامی که میزان تقاضا از ظرفیت اقتصادی و توان عرضه بیشتر باشد، تورم افزایش می یابد. طی چند سال اخیر در کانادا نیز این موضوع به شکل قابل توجهی قابل مشاهده بود. به همین دلیل است که تورم در این کشور به شکل قابل لمس خودش را نمایش داد. از طرفی قیمت بنزین در این سال ها نیز تاثیر بسیار زیادی در افزایش نرخ تورم کانادا داشت. پس از هجوم روسیه به کشور اوکراین قیمت بنزین به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

از دیگر مواردی که روی تورم در کانادا تاثیر گذاشته اند، خرید و فروش خودروهای دست دوم و نو می باشد. همچنین کمبود تراشه کامپیوتری منجر به چالش های زیاد در حوزه تولید خودرو شده و همین موضوع نیز باعث شده تا متقاضیان خودرو مجبور به استقبال از خرید خودروهای دست دوم شوند. بر اساس همین رویدادها بانک کانادا سعی کرد برای کاهش میزان تورم در کشور نرخ بهره را به صورت تهاجمی افزایش دهد و پس از مدتی این نرخ به صورت ثابت باقی ماند و دیگر کاهش قابل توجهی نداشت.

 

 

عوامل موثر بر تورم در کانادا

به طور کلی باید گفت که عوامل متعددی وجود دارند که بر تورم در کانادا تاثیر می گذارند. با تغییر مولفه های اقتصادی و بی ثباتی شرایط اقتصادی، مولفه های رفاهی با ضعف شدید مواجه می شوند و به این ترتیب قدرت خرید به شدت کاهش می یابد. عوامل دیگری نیز وجود دارند که به این ترتیب روی نرخ تورم تاثیر می گذارند که برخی از آن ها شامل تصمیمات سرمایه گذاری، بازنشستگی، بیکاری و … می باشند. اعتبار سیاستمداران و برنامه های آن ها نیز از دیگر عواملی هستند که می توانند در تعیین نرخ تورم کانادا نقش داشته باشند.

در ادامه مهم‌ترین دلایل تورم در سال 2024 و تأثیر تقریبی هر کدام به صورت درصدی آورده شده است:

  • افزایش قیمت انرژی (نفت و گاز): افزایش قیمت نفت و گاز همچنان یکی از عوامل اصلی تورم در کانادا است، زیرا این منابع انرژی در بسیاری از بخش‌های اقتصادی و حمل‌ونقل حیاتی هستند.
  • افزایش هزینه‌های مواد اولیه و کالاهای وارداتی: افزایش قیمت مواد اولیه و کالاهای وارداتی به دلیل عوامل خارجی مانند نوسانات نرخ ارز و مسائل زنجیره تأمین، تورم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  • فشارهای دستمزدی: افزایش دستمزدها در نتیجه‌ی کمبود نیروی کار و تقاضای بالای بازار کار، هزینه‌های تولید را افزایش داده و در نهایت به تورم منجر می‌شود.
  • سیاست‌های پولی و مالی: سیاست‌های بانک مرکزی کانادا (BoC) در مورد نرخ بهره و میزان عرضه پول تأثیر قابل‌توجهی بر تورم دارد. افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم ممکن است تأثیراتی فوری و طولانی‌مدت داشته باشد.
  • هزینه‌های حمل و نقل و توزیع: افزایش هزینه‌های حمل و نقل به دلیل افزایش قیمت سوخت و مسائل زنجیره تأمین می‌تواند به افزایش قیمت کالاها و خدمات منجر شود.
  • عوامل جغرافیایی و آب و هوایی: تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی می‌توانند تولید محصولات کشاورزی و سایر محصولات را تحت تأثیر قرار دهند و منجر به افزایش قیمت‌ها شوند.
  • افزایش تقاضای مصرف‌کننده: با بهبود شرایط اقتصادی پس از پاندمی کووید-19، افزایش تقاضای مصرف‌کننده می‌تواند به فشار بر قیمت‌ها و افزایش تورم منجر شود.

این درصدها تخمینی هستند و ممکن است بسته به شرایط اقتصادی و تغییرات سیاستی در طول سال متفاوت باشند.

تاثیر تورم بر قیمت مسکن در کانادا

رابطه بین تورم و قیمت مسکن پیچیده و چندوجهی است و تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. تورم منجر به افزایش قیمت مصالح ساختمانی، دستمزد کارگران و سایر هزینه‌های مرتبط با ساخت و ساز می‌شود. این امر به نوبه خود، قیمت نهایی مسکن را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر با افزایش تورم، قدرت خرید افراد برای خرید مسکن کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، با همان مقدار پول، می‌توان متراژ کمتری مسکن خریداری کرد.

همچنین تورم تاثیرات غیرمستقیمی نیز بر بازار مسکن خواهد داشت. در زمان تورم بالا، بانک مرکزی برای کنترل تورم، نرخ بهره را افزایش می‌دهد. این امر می‌تواند منجر به کاهش تقاضا برای وام مسکن و در نتیجه، کاهش قیمت مسکن شود. مسکن در بسیاری از کشورها به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود. در زمان تورم، سرمایه‌گذاران ممکن است به سمت مسکن به عنوان یک سبد سرمایه‌گذاری امن‌تر هجوم ببرند، که این امر می‌تواند منجر به افزایش تقاضا و قیمت مسکن شود.
از طرف دیگر اگر مردم انتظار داشته باشند که قیمت مسکن در آینده افزایش یابد، ممکن است در حال حاضر برای خرید مسکن اقدام کنند. این افزایش تقاضا می‌تواند منجر به افزایش قیمت مسکن در کوتاه‌مدت شود.

همچنین شما میتوانید جهت بررسی دقیق قیمت مسکن در تورنتو و سایز شهارهای کانادا به این لینک مراجعه کنید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه